Історична довідка
Село Стрептів у ХІХ ст. разом із Желеховом ( тепер Великосілки) та Ямним належали до однієї парафії. Із 30-их років ХІХ ст. документи фіксують наявність у ньому парафіяльної школи, яка вірогідно, виникла раніше, ніж звістки про неї потрапили на сторінки писемних джерел.
Проте у 50-их роках ХІХ ст. вона вже не могла задовольнити зрослих освітніх вимог селян.
У другій половині 50-их років громада Стрептова на чолі із війтом Гнатом Приставським здійснила низку заходів, спрямованих на реорганізацію парафіяльної школи у державний навчальний заклад. Ці зусилля увінчалися успіхом: 25 серпня 1859 року Галицьким намісництвом був виданий спеціальний наказ під №38.474, згідно з яким у Стрептові створювалася однокласова школа, викладання в якій здійснювалося українською мовою.
Громада Стрептова зобов’язувалася за власні кошти утримувати школу, а також упродовж року добудовувати шкільний будинок таким чином, щоб у ньому могло поміститися 60 учнів. Для вчителя призначалася щорічна платня у розмірі 48 золотих ринських ( грошова винагорода в інші роки у залежності від економічного становища держави зазнавала змін), 6 центнерів жита, 2 центнери ячменю і 2 центнери гречки, город і опалення.
Громада висунула вимогу, щоб він був добрим церковним співаком . На випадок вакансії вчительської посади , рада шкільного округу зобов’язувалася організувати конкурс щонайменше із трьох претендентів.
Пощастило віднайти шкільний звіт за 1865/1866 навчальний рік. Тоді навчалося 53 учні, хоча дітей шкільного віку було 86. Учні вивчали арифметику, правопис, читання і релігію. На початковому етапі функціонування школи у частини селянства було негативне ставлення до освіти. Вони намагалися знайти які -небудь причини , щоби не посилати дітей у школу, мотивуючи своє рішення переконанням, «що з грамоти вони хліба їсти не будуть».
Поширеним явищем у ці роки було другорічництво. Якщо учень не засвоїв навчальний курс, йому не зараховували цей навчальний рік.
Із попередніх навчальних років у Стрептові назбиралося 40 другорічників, але в 1865/1866 навчальному році до школи ходили тільки 15. Учителем тоді працював місцевий дяк Іва Мойсей. Складається враження, що він після відходу із Стрептова вчителя, тимчасово працював на цій вакантній посаді.
За австрійський період своєї історії Стрептівська школа пережила різні пертурбації. Із січня 1874р. згідно постанови Золочівської окружної шкільної ради, вона реорганізувалася у філію Ріпнівської школи. У травні 1876 р. Стрептівська громада повідомила , що вона збудувала новий шкільний будинок. Із початку 90-х років у школі існував надетаповий клас і працювало двоє вчителів.
На цей час значно зросла чисельність учнів: 1895-1896 навчальний рік – 152 учні і 30 ходило на додаткове навчання. Стрептівська громада розпочала будівництво нової школи , яке було завершене влітку 1898 року. Новий просторий шкільний просторий будинок мав дві великі навчальні кімнати і два помешкання для вчителі. Із 1 вересня 1898 року Стрептівська школа реорганізувалася у двокласну, а з 1 вересня 1912 року – чотирирічну.
Вдалося розшукати фрагментарні звістки про деяких вчителів Стрептівської школи австрійського періоду. 8 жовтня 1866 р. у школу прийшов новий учитель Семен Теслюк, педагогічну кар’єру розпочав у м. Тлумачі.
На час приходу у Стрептів він був одружений і мав п'ятьох дітей. У травні 1876 р вчительська посада була вакантною. Педагог, який у ній працював, через напружені стосунки із громадою покинув школу і пішов дякувати у церкву. По сумісництву тоді у Стрептові викладав учитель із Неслухова Ізидор Дамм. У січні 1884 року тут вчителював Йосип Островський.
У такому короткому нарисі історії австрійського періоду Стрептівської школи неможливо висвітлити всі найважливіші процеси і події, що в ній відбувалися.
Минули роки, але й сьогодні Стрептівська гімназія є центром освіти та виховання учнівської молоді.
Історичну довідки підготували Ярослав Книш – Кандидат історичних наук та Галина Іванівна Книш – вчитель історії та права Стрептівської гімназії.